Římskokatolická farnost Olešnice na Moravě!

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma


Farní pouť do Sloupu, do Křtin a na Vranov

Email

Panna Maria vranovská

V sobotu 18.9. jsme tak jako každý rok vyrazili na pouť k Panně Marii. Sice už to nebylo tak jako dříve, pěšky, ale s panem Šauerem. Využili jsme služeb jeho autobusové dopravy a vezli se pěkně krytým vozem.

Celý článek...
 

Neratov

Email

O poutním místě Neratov jste se již mohli něco málo dozvědět v článku "Pouť do Neratova". Nyní tedy podrobnější informace. Území, kde se Neratov nachází, patřilo do Sudet (Neratov se dříve jmenoval Bärnwald). Jak ale došlo ke zkáze místního chrámu? Zdejší poutní kostel těsně po válce vyhořel.

Celý článek...
 

Expedice Makedonie-Řecko 2010

Email

šar planina,,Nejlepších dvanáct po sobě jdoucích dní života" těmito slovy většina účastníků hodnotila tuto překrásnou expedici pořádanou diecézním centrem života mládeže. Na 45 účastníků, převážně vysokoškoláků brněnské diecéze navštívilo během expedice mj. makedonské NP Šar planinu a Pelister, pohraničí Kosova, Ohrid, Meteoru, Olymp, Egejské moře, Soluň či Skopje. Místa byla velmi krásná, ale v nezapomenutelný zážitek proměnila expedici úžasná parta lidí s naprosto krásnými vztahy.

Vždycky jsem měl problém s představou nebe jakožto stavu duše a raději si v duši budoval hmotnou představu (sporty, cestování, filmy, dobrý jídlo...), která mi přišla lákavější. Na expedici jsem zažil a pochopil, že nehmotné velmi převyšuje hmotné a že nic hmotného člověka dokonale šťastným nemůže udělat. Expediční atmosféra, mezilidské vztahy, hluboké zážitky mi pomohli mnohé pochopit. Snad již lépe chápu, co je to nebe a také se tam mnohem více těším.

 

Pár slov ke zdravotnímu stavu paní Mistrové

Email

paní MistrováPaní Mistrové praskla výduť na jedné z důležitých mozkových cév tzv. aneurysma. Došlo k rozsáhlému krvácení do mozku v jehož důsledkem padla do bezvědomí. Po převozu do nemocnice v Boskovicích a následném CT vyšetření byl konstatován nezvratný stav s nemožností dalšího lékařského zásahu. Společně s její rodinou jsem ji ještě té noci navštívil a udělil jsem ji svátost nemocných. Začali jsme se modlit o zázrak k Janu Pavlu II. Druhý den se Paní Mistrová probrala z bezvědomí a proto lékaři znovu konzultovali její stav. Rozhodli se pro převoz na neurochirurgickou kliniku do Brna a následně ji operoval špičkový tým lékařů. Po složité šestihodinové operaci, která se konala z pondělí na úterý (o svátku patrona olešnické farnosti svatého Vavřince) se podařilo odsát krevní sraženinu a uzavřít cévu.

paní Mistrová během brigádDeset dní byla v umělém spánku a na základě dobrých výsledků vyšetření ji  začali probouzet. Po probuzení začíná reagovat na oslovení, jednoduché otázky, začíná kývat hlavou a poznávat nejbližší rodinu. Její stav se den ze  dne lepší. Postupně začíná spontánně dýchat a tak mohla být odpojena od dýchacího přístroje. Začíná i jíst a lépe reaguje, poznává lidi, usmívá se a těší se zpět do Olešnice. I přesto, že stav zůstává nadále vážný, vše nasvědčuje uzdravení.

I sálová setra přítomná celé operaci, která je ateistka, přiznává, že to muselo být vymodlené. Děkuji všem za  modlitby a podporu.

 

Ministrantský čundr

Email

Porta coeliSedmero statečných ministrantů se vydalo za kulturními i přírodními krásami v okolí Doubravníku a Tišnova.Na své cestě museli čelit dešti, větru (tornádo se jim naštěstí vyhlo) a mnohým jiným těžkostem.

fotogalerie

Celý článek...
 

Pouť do Neratova

Email

Minulou neděli na slavnost Nanebevzetí Panny Marie vyrazili brzy ráno do Neratova také poutníci z Olešnice a okolí. Autobus nestačil, proto jsme museli vzít ještě dvě auta. A čím to, že byl tak velký zájem? Neratov se svým poutním kostelem je totiž naprosto úžasné místo. Navíc hlavním celebrantem mše svaté byl náš nový pražský arcibiskup Dominik Duka. Chrám, který povstal během posledních dvaceti let z trosek, pojmul, i když jen tak tak, všechny poutníky, takže nás neznepokojila ani krátká bouře během bohoslužby. Po cestě zpět jsme pak navštívili další zajímavá, poutní i nepoutní, místa a večer jsme se, Bohu díky, všichni vrátili domů. Pokud se chcete o Neratově dozvědět více, podívejte se na www.neratov.cz. Také sledujte naše farní stránky, kde se časem objeví článek o tomto místě a také pár fotografií.

 

Ital nezná ten zázrak...aneb olešnické menu pro Vincenzu.

Email

Muzikální národZatímco se v předvečer pouti v mnoha olešnických domácnostech dopékaly koláče a předchystával slavnostní oběd, u katolického domu se vyrojil autobus návštěvníků z italské Vincenzi. Za to, že se právě v Olešnici zastavila skupina Italů, vracejích se ze své cesty po krásách Čech (Prahy) a Polska, vděčíme česko-italskému farářskému přátelství (pan farář má prostě známé všude). Italští návštěvníci nebyli uvítáni pizzou, ani chlebem a solí, ale pořádným hrncem guláše. K prohlídce jim nebyly nabídnuty staré antické památky, ale muzeum veteránů a výstava v podkroví radnice (přiznávám, že jsem do této chvíle netušila, jak se italsky řekne např. "osmiválec"). Po večeři se "mladí" z Vincenzy chopili kytar a kláves a předvedli nám, jak je italský národ muzikální. Tady je nutno vyseknout poklonu i olešnickým a křtěnovským mladým zpěvákům, kteří nezůstali ve zpěvu pozadu. Večer se naopak Italů chopili jejich ubytovatelé a odvedli si je do svých domovů, aby si cestovatelé odpočali před další cestou. Ráda bych touto cestou tlumočila jejich spokojenost s pohostinstvím v českých rodinách, byla to pro ně milá zkušenost. A pro olešnické?

více obrázků

 


Strana 41 z 43