ÚVOD K NOVÉMU SERIÁLU VZTAHY

Při svém nedávném setkání s mladými lidmi a rozhovoru s nimi, co se jim daří a co ne, v čem si často neví rady nebo co naopak zvládají, jsme se neustále vraceli k jedinému, a tím byly vztahy. Řešili vztahy k rodičům, vztah k Bohu, k osobě opačného pohlaví, k přátelům, spolužákům, známým... atd. Napadlo mě tedy, že se na této stránce v příštím roce pokusím přiblížit problémy a východiska ze situací, které vztahy přinášejí. Nebudou chybět zamyšlení nad postoji mladých křesťanů k různým problémům a konfliktům ve vztazích. Seznámím vás s výbornými knihami o tomto tématu a zajímavými odkazy na netu. Doufám, že tu najdete něco, co vás osloví a třeba vám pomůže v nějaké vaší životní situaci.

Jako úvodní inspiraci pro dlouhé zimní večery bych vám chtěla doporučit knihu mladého autora Joshua Harrise vztahující se k tématu chození s někým, má případný název: „S nikým nechodím a nejsem cvok“, kterou vydalo nakladatelství Samuel v roce 2003. Nenechte se odradit názvem, i vy, kteří již s někým chodíte, nebo jste snoubenci, či máte těsně před svatbou. Najdete tu spoustu přínosných myšlenek, úvah a rad jak naložit se vztahem dvou lidí, aby byl dobrý, plný, hluboký podle Boží vůle. Obsah knihy zaujme i rodiče (a prarodiče), mohou se tu dozvědět jak například vést diskuze s potomky o chození a nechození s pádnými argumenty ne proto, aby dospívajícím chození rozmluvili, ale dali mu cíl, smysl i hranice, které má vzájemné poznávání v partnerském vztahu před svatbou mít….

Napsali o této knize: …„Když člověk knížku čte a zamýšlí se nad jejím poselstvím, tak ho to donutí srovnat si priority a názory. Nutí ho to rozmyslet si, zda chce žít podle své nebo Boží vůle. Já jsem si po přečtení uvědomila, že moje svoboda (stav) je úžasný dar od Boha a já se mohou co nejvíc snažit, abych toho využila k službě Jemu. Nemusím se trápit co bude, ale mohu radostně vstupovat do toho, co pro mě Pán má připraveno, a mohu si být jistá, že On má všechno „v malíku“, takže všechny své starosti (ohledně tématu) mohu hodit za hlavu. A pokud si to všechno uvědomím a učiním to, což možná bude nějaký čas trochu bolet a možná to bude boj, pak mohu ve svém vztahu s Pánem jaksi přejít do dalších mnohem širších dimenzí…“

(citováno z http://www.musculus.cz)

zpracovala Elvíra

ŘÍMSKOKATOLICKÁ FARNOST OLEŠNICE NA MORAVĚ